مراحل ثبت نام در مدارس ترکیه به چه شکل است؟

برای ثبت‌نام فرزندتان در مدارس ترکیه شما باید اقامت ترکیه را دریافت کرده باشید و فرزند زیر 18 سال شما به‌واسطه اقامت شما مقیم شده باشد.

برای ثبت‌نام فرزندتان در کلاس اول باید با برگه نفوس و کارت اقامت خود و فرزندتان به مدارس نزدیک محل سکونت مراجعه کنید. برگه نفوس ثبت آدرس شما در شهرداری منطقه است و نزدیک بودن شما به مدرسه را تایید می‌کند. شما پس از پرداخت شهریه به‌صورت کامل و یا قسطی در مدارس خصوصی و پرداخت اختیاری مبلغ همیاری می‌توانید فرزندتان را ثبت‌نام کنید. به همراه داشتن این مدارک تنها برای ثبت‌نام اولین کلاس ضروری است. تا پایان آن مقطع تایید شما برای ادامه تحصیل فرزندتان در آن مدرسه کفایت می‌کند.

اگر به تازگی مهاجرت کرده‌اید و فرزند شما می‌خواهد در ترکیه مدرسه‌اش را ادامه بدهد، آخرین کارنامه تحصیلی او همراه با مهر و تمبر آموزش و پرورش منطقه تحصیلی برای ثبت‌نام لازم است.  این مدارک حتما باید ترجمه شود و آن‌ها را همراه با اصل و کپی پاسپورت به اداره آموزش محل تحصیل و اقامت ببرید و درخواست دنکلیک بدهید.

 پس از صدور دنکلیک که همان معادل‌سازی مقطع و سال تحصیلی فرزند شماست می‌توانید با نفوس و کارت اقامت در مدرسه‌ای که می‌خواهید ثبت‌نام کنید. برخی از مدارس خصوصی آزمون ورودی نیز دارند که فرزند شما باید نمره قبولی را در آن آزمون به‌دست آورد. مدارس دولتی ترکیه متقاضی زیادی دارند بنابراین باید حواستان را جمع کنید که ثبت‌نام فرزندتان را به تعویق نیندازید چون ممکن است ظرفیت مدرسه پر شود.

تحصیل در مدارس ترکیه به چه صورت است؟

پوشش: در مدارس ترکیه پوشیدن فرم اجباری است. این فرم اغلب در مدارس دولتی تیره و یا آبی‌رنگ است اما مدارس غیردولتی فرم‌های رنگارنگ دارند.

زبان: آموزش زبان ترکی استانبولی در تمامی مدارس و مقاطع اجباری است. در کنار زبان ترکی زبان دیگری اغلب با هزینه جداگانه آموزش داده می‌شود که از سال چهارم دبستان این آموزش آغاز می‌شود. اگر مدرسه بین‌المللی باشد زبان ترکی زبان دوم به‌حساب می‌آید.

سال تحصیلی: هر مقطع تحصیلی در مدارس ترکیه شامل 180 روز تحصیلی می‌شود که از سپتامبر آغاز و تا ژانویه دوره اول و سپس و از ژانویه تا ژوئن را شامل می‌شود.

روزهای تحصیلی: ساعت کاری و روزهای مدرسه در میان مدارس مختلف اغلب می‌توانند متفاوت باشند. اغلب ولی مدرسه از روزهای دوشنبه تا جمعه، 5 روز در هفته، تشکیل می‌شود و اغلب از ساعت 8 صبح شروع می‌شود و در ساعت 4 به‌پایان می‌رسد. ساعت ناهار نیز وجود دارد که مدارس ترکیه با گرفتن هزینه‌ای از والدین ناهار نیز می‌دهند.

تعطیلات: زمان این تعطیلات در تابستان پس از ژوئن به مدت سه ماه است. دو هفته تعطیلات زمستانی نیز در فوریه وجود دارد. در تعطیلات عمومی دیگر مثل عید، حاکمیت ملی، روز کودک، مراسم افتتاحیه آتاتورک و عید رمضان نیز مدارس تعطیل‌اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *