کارآفرینی در ترکیه

کارآفرینی در ترکیه در چند سال اخیر خصوصا سال 2018 بسیار مورد توجه سرمایه گذاران ایرانی قرار گرفته است. اغلب متقاضیان کارآفرینی در ترکیه با هدف اخذ اقامت در ترکیه و مهاجرت به ترکیه این امر را پیگیری می نمایند. این افراد به دنبال راهی مطمئن و بی خطر برای کارآفرینی در ترکیه و یا سرمایه گذاری در ترکیه هستند و به همین منظور از مؤسسات حقوقی و وکیل مهاجرت به ترکیه کمک می گیرند.

در باب مهاجرت به ترکیه، اگرچه اقتصاد کشور ترکیه یک اقتصاد در حال ظهور است و ویژگی های مثبت آن ترکیه را مقصدی جذاب برای سرمایه گذاری و بیزینس ساخته است اما ویژگی های کارآفرینی را ندارد. اما تا زمانی که کارآفرینان از حمایت های دولتی و اجتماعی استفاده می کنند امکان اخراج آنها از خاک ترکیه وجود ندارد. در این کشور موانع زیادی با وجود پتانسیل بالای سرمایه ای برای کارآفرینی وجود دارد. کشور ترکیه دارای ترکیبی جذاب از رشد اقتصادی و ثبات سیاسی است که آن را مقصدی جذاب برای سرمایه گذاران خارجی ساخته است. در سال ۲۰۱۰ دارایی های کشور ترکیه به ۶/۲۵ میلیار دلار رسید در حالی که این مبلغ در دهه پیش از آن تنها ۱/۱ میلیار بوده است. کشور ترکیه در حال ارتقای خصوصی سازی صنایع خود به ویژه برق و مخابرات است و دیگر شرکت های دولتی همچون خطوط هوایی ترکیه نیز در آینده نزدیک خصوصی سازی خواهند شد که این موضوع نشان دهنده ایجاد زمینه های مناسب برای سرمایه گذاران خارجی است. با وجود این پتانسیل بالا بازارهای جهانی ترکیه را به عنوان مکانی مناسب برای کارآفرینی نمی شناسند. ویژگی هایی که باعث جذب سرمایه گذاری در ترکیه می شود موقعیت جغرافیایی مطلوب، جمعیت در حال رشد مصرف کننده، سیستم بانکی قوی است. با این وجو طیف وسیعی از چالش های اجتماعی و محیطی برای سرمایه گذاران و کارآفرینان در ترکیه وجود دارد. چالش هایی همچون: سیاست های آشفته، تظاهرات پی در پی، بروکراسی پیچیده، بی ثباتی در منطقه، سیستم قضایی ضعیف

در باب کارآفرینی در ترکیه، کشور ترکیه با جمعیت ۷۸ میلیون نفر بیشترین جمعیت جوان را در مقایسه با اروپا دارد و نیمی از جمعیت این کشور افراد جوان تر از ۳۱ سال سن هستند. در حدود ۲۹ میلیون نفر از جمعیت کشور ترکیه افراد جوان، تحصیلکرده و با انگیزه هستند. زیرساخت های جدید و بسیار پیشرفته در زمینه حمل و نقل، ارتباطات و انرژی در چند سال اخیر ایجاد شده است و امکانات حمل و نقل دریایی به خوبی با هزینه پایین توسعه یافته است شرایط خوب حمل و نقل ریلی نیز به مرکز و شرق اروپا ایجاد شده است. مالیات بر درآمد نسبت به سالهای گذشته از ۳۳ درصد به ۲۲ درصد کاهش یافته است و شرکت ها از قانون R & D و قانون حمایت دولتی برخوردار هستند علاوه بر این موضوع امکان بهره مندی صاحبان سرمایه و کارآفرینان از وام های دولتی و حمایت های دولت وجود دارد. همچنین کارآفرینان می توانند ملک و املاکی در ترکیه خریداری نمایند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *